Interdyscyplinarne badania minionych fenomenów kulturowych

Lider zespołu – dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK

Zespół naukowy “Interdyscyplinarne badania and przeszłymi fenomenami kulturowymi” pojawił się jako oczywisty rozwój badawczy naukowców z UMK którzy od 2019 roku wsparli Priorytetowy Zespół Badawczy (PZB) „Centrum Archeologii Podwodnej”. Początkowo zespół ten spajały badania nad Ostrowem Lednickim, które pokazały potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do studiów nad minionymi fenomenami kulturowymi. Z jednej strony archeologia została intensywnie wsparta przez tradycyjne „nauki ścisłe”, jak fizykę (zwłaszcza w zakresie datowań) oraz hydrologię, hydrografię i inne. Z drugiej strony, archeologia średniowiecza ukazuje potrzebę złożonych studiów, które łączą w sobie dane archeologiczne i źródła historyczne. Podwodne badania archeologiczne dostarczają unikalnych źródeł i cennych zabytków, jednocześnie wykorzystują one technologicznie zaawansowane metody poszukiwania, eksploracji i dokumentacji. Przestrzenne (3D) sposoby dokumentacji i wizualizacji otwierają dostęp do zatopionych stanowisk archeologicznych dla naukowców, ale jednocześnie pomagają udostępnić je szerokiej publiczności.

dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK – uzyskał tytuł magistra archeologii na UMK. Następnie ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie w Oksfordzie. Przez wiele lat pracował w profesjonalnej firmie Oxford Archaeology. Uczestniczył również w wielu podwodnych badaniach archeologicznych w Francji, Holandii, Szwecji, Turcji i Chorwacji. Od 2000 roku pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jako archeolog podwodny. Przez wiele lat był członkiem a następnie kierownikiem Zakładu Archeologii Podwodnej. Obecnie jest dyrektorem Centrum Archeologii Podwodnej, UMK. Jego zainteresowania badawcze dotyczą poza archeologią podwodną europejskiej prehistorii i nowych technologii stosowanych w archeologii.