Komórki jako platformy eksperymentalne i biofabryki (CExFact)

Kierownik: dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK

Wyłaniające się pole badawcze “Komórki jako platformy eksperymentalne i biofabryki” w innowacyjny sposób integruje profile badawcze realizowane przez Naukowców naszego Uniwersytetu, w których centralnym obiektem zainteresowań jest komórka, będąca podstawową jednostką życia. Celem nadrzędnym tej integracji jest nie tylko rozszyfrowanie kluczowych mechanizmów regulujących funkcjonowanie komórek na różnych poziomach ich organizacji, ale także opracowanie efektywnych strategii wykorzystania tych struktur jako narzędzi do rozwiązywania aktualnych problemów społeczno-ekonomicznych. Te ostanie obejmują tak różnorodne wyzwania współczesnego świata, jak rozwój nowych terapii onkologicznych, poznanie mechanizmów rozmnażania roślin i zwierząt, zwiększanie wartości energetycznej roślin uprawnych czy produkcja energii odnawialnej z biomasy.

Realizacja powyższego celu opiera się na potencjale, doświadczeniu oraz ścisłej współpracy naszego interdyscyplinarnego konsorcjum i obejmuje pięć głównych linii badawczych:

1. Opracowanie nowych kierunków w terapii onkologicznej z wykorzystaniem biologii molekularnej
  2. Identyfikacja i charakterystyka molekularnych interakcji międzykomórkowych celem rozwoju nowych metod terapii farmakologicznych
  3. Rozszyfrowanie komórkowych mechanizmów rozmnażania roślin i zwierząt
  4. Rozwój zaawansowanych metod analitycznych dedykowanych identyfikacji różnorodnych biomolekuł komórkowych
  5. Wykorzystanie komórek roślinnych i mikroorganizmów jako odnawialnych źródeł biopaliw i bioproduktów

Naukowcy tworzący nasze pole badawcze reprezentują kluczowe jednostki dla badań z zakresu nauk o życiu, w tym Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Collegium Medicum, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii oraz Wydział Chemii. Co istotne, ponad połowę naszego Zespołu stanowi młoda kadra naukowa złożona z pracowników, w przypadku których od uzyskania stopnia doktora nie upłynęło więcej niż 7 lat, oraz doktorantów realizujący swoje projekty w ramach Szkół Doktorskich. Poza aspektami naukowo-badawczymi, nasz interdyscyplinarny Zespół kładzie także bardzo duży nacisk na wzmocnienie pozycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poprzez:

Dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK – doktor habilitowany nauk biologicznych, pracownik Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu. W 2002 roku ukończył studia magisterskie na kierunku biologia, po czym w 2006 roku uzyskał stopień doktora na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK (obecnie Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych). W latach 2008-2014 odbył pierwszy z trzech długoterminowych staży podoktorskich w Instytucie Estación Experimental del Zaidín (EEZ) w Granadzie, należącym do sieci Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) w Hiszpanii. W latach 2014-2016, jako beneficjent stypendium Marie Skłodowskiej-Curie, odbył dwa długoterminowe staże naukowe – pierwszy, dwuletni, na Uniwersytecie Stanowym Michigan (East Lansing, USA) w grupie prof. Christophera Benninga, oraz drugi, roczny, na Uniwersytecie w Getyndze (Niemcy) w Zakładzie Biochemii Roślin, kierowanym przez prof. Ivo Feussner’a. Pracę naukową na tej prestiżowej uczelni kontynuował do 2020 roku, po czym powrócił na macierzystą Uczelnię w Toruniu. Jest autorem ponad 50 artykułów naukowych w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak Science, eLife czy New Phytologist. Obecnie, jako kierownik dwóch grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki (OPUS 18 oraz OPUS 19), kontynuuje badania nad metabolizmem tłuszczy w komórkach mikroglonów o wysokim potencjale do produkcji biopaliw.