Uczelnia Badawcza - Inicjatywa Doskonałości
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 31 31
e-mail: idub@umk.pl

Nowe Technologie w Onkologii

Kierownik zespołu – dr hab. Wojciech Jóźwicki, prof. UMK.

Postęp technologiczny w medycynie oznacza doskonalenie technik diagnostycznych i terapeutycznych. Jest jednak także źródłem pewnego rodzaju nadmiaru informacji o chorobie, z punktu widzenia percepcji nawet wysoko wykwalifikowanego pracownika jednostki medycznej. Nie można wykluczyć, iż pozyskiwane dane zawierają ważne informacje, które nie są bezpośrednio dostępne człowiekowi i wymagają zastosowania zaawansowanych narzędzi informatycznych. Podobnie wybór nowych terapii wymaga analizy coraz większych zasobów danych. Rozwój technologii informatycznych umożliwia, nieosiągalny jeszcze niedawno, udział systemów opartych na sztucznej inteligencji w procesie opracowania danych medycznych. Naszą uwagę w obecnym zadaniu naukowym zwrócimy na ocenę podatności komórek, w tym komórek nowotworowych, na nowe substancje z grupy fitochemikaliów, w szczególności polifenoli. Pozyskane leki z tej grupy związków charakteryzuje minimalizacja, a nawet całkowite stłumienie, wystąpienia działań niepożądanych w porównaniu z konwencjonalną chemioterapią.

Do działań innowacyjnych uwzględnionych w projekcie należą: (i) techniki oczyszczania związków pochodzenia naturalnego; (ii) ocena ich biodostępności i naturalnej aktywności; (iii) ocena ich właściwości przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i neuroprotekcyjnych w modelach in vitro; (iv) narzędzia i techniki analizy danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), w ocenie mechanizmu działania badanych substancji i ich przydatności w nowych terapiach onkologicznych. Pozyskanie technologii ekstrakcji badanych substancji z wybranych roślin oraz ocenę wpływu ekstraktów na komórki nowotworowe zaplanowane zostało we współpracy z Wydziałem Inżynierii Chemicznej – University Rovira Virgili, Hiszpania. Opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji wspomagających dobór ekstraktów oraz konsultacje dotyczące opracowania wyników przeprowadzone będą współpracy z Animal and Human Health Engineering, Belgia, University of Alabama w Birmingham, USA oraz w Instytucie Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Zadania badawcze realizowane są w ramach współpracy dwóch wydziałów: Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Lekarskiego. Poszukiwanie terapii onkologicznych alternatywnych dla leczenia populacyjnego należy dziś do priorytetowych zadań nauki. Nasze badania posiadają także głęboki walor poznawczy, dający lepsze rozumienie procesu nowotworowego – jego powstawania, rozwoju i wpływu na żywy organizm. Wierzymy, że uzyskane wyniki pozwolą nam zabrać ważny głos w tej dziedzinie nauki medycznych.

 

Dr hab. Wojciech Jóźwicki, prof. UMK – jest kierownikiem Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii w Katedrze Onkologii na Wydziale Nauk o Zdrowiu CM UMK. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Bydgoszczy w 1987 roku. Po stażu podyplomowym podjął pracę w Katedrze i Zakładzie Patomorfologii Klinicznej AMB. Specjalizację I i II stopnia z patomorfologii uzyskał odpowiednio w roku 1991 i 1996. W roku 2005 uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a stopień doktora habilitowanego w roku 2017. Jego najważniejsze zainteresowania wiążą się z badaniem kształtowania biologicznej złośliwości guza nowotworowego oraz poszukiwaniem nowych czynników prognostycznych i predykcyjnych. Podejmował także współpracę w ramach innych programów badawczych takich, jak rola endokrynnego systemu witaminy D (receptora witaminy D3, enzymów metabolizujących witaminę D) oraz melanogenezy w patogenezie czerniaka złośliwego. Wyniki prowadzonych badań są przedmiotem licznych publikacji. Brał udział w przedsięwzięciach mających na celu zdefiniowanie standardów i strategii oznaczania mutacji somatycznych w genach KRAS, NRAS i EGFR w rakach jelita grubego, płuc, a także w kilku naukowych projektach międzynarodowych, realizowanych we współpracy z University of Alabama w Birmingham. W latach 2017-2019 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Rozwoju Naukowego i Poprawy Jakości Leczenia w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Od roku 2020 pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie patomorfologii w województwie kujawsko-pomorskim. W latach 2020-2022 był kierownikiem grantu UMK IDUB-EF Profilowanie nowotworów w UMK.