Uczelnia Badawcza - Inicjatywa Doskonałości
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 31 31
e-mail: idub@umk.pl

Zespół biomateriałów i kosmetyków

Lider grupy – Prof. dr hab. Alina Sionkowska

Zespół Biomateriałów i Kosmetyków IDUB jest interdyscyplinarną grupą badawczą w obszarze badań dotyczących biomateriałów i kosmetyków. Zajmuje się badaniami materiałów polimerowych, metalicznych, ceramicznych, kompozytowych. Zespół opracowuje i charakteryzuje innowacyjne materiały na bazie polimerów, biopolimerów oraz ich mieszanin. Polimery i biopolimery wykorzystywane są do opracowania hydrożeli, struktur 3D i powłok. Celem grupy badawczej jest projektowanie biomateriałów, które mogą znaleźć  potencjalne zastosowanie w praktyce klinicznej. W Zespole projektowane są również innowacyjne preparaty kosmetyczne oraz prowadzone są badania skóry i włosów po ich zastosowaniu.  Oprócz badań laboratoryjnych w Zespole dokonuje się symulacji za pomocą dynamiki molekularnej.

Członkami  grupy są:

Członkowie zespołu naukowego współpracują z wieloma ośrodkami w kraju i zagranicą.

Prof. dr hab. Alina Sionkowska jest związana z UMK od początku swojej kariery naukowej. W roku 1997 uzyskała stopień doktora nauk chemicznych, w 2006 uzyskała stopień doktora habilitowanego, a w roku 2012 – tytuł profesora. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami właściwości biopolimerów takich jak kolagen, chitozan, kwas hialuronowy, celuloza, żelatyna, oraz badaniami właściwości hydrodynamicznych i powierzchniowych mieszanin na bazie kolagenu, chitozanu, fibroiny jedwabiu i kwasu hialuronowego. W centrum jej zainteresowań badawczych są nanokompozyty biopolimerowe zawierające oprócz wymienionych biopolimerów również nanocząstki nieorganiczne. Zajmuje się również projektowaniem hydrożeli biopolimerowych, funkcjonalnych materiałów biopolimerowych  oraz wielofunkcyjnych kosmetyków.

Od roku 2013 prof. A. Sionkowska pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Biomateriałów i Kosmetyków. Jest członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów.  Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W roku 2017 była przewodniczącą komitetu organizacyjnego ogólnopolskiej konferencji Chemia dla Urody i Zdrowia, a w roku 2018 i 2021 międzynarodowej konferencji Chemistry for Beauty and Health.

Prof. A. Sionkowska jest bardzo aktywna na arenie międzynarodowej; w ciągu ostatnich lat była członkiem Management Committee siedmiu akcji COST. Wygłosiła kilkanaście wykładów na zaproszenie na konferencjach międzynarodowych. Była koordynatorem pięciu grantów NATO, grantu POLONIUM we współpracy z Francją. Była stypendystką The Welcome Trust (UK) oraz stypendystką The Swedish Institute. Przebywała na stażach naukowych w Królewskiej Akademii Medycznej w Sztokholmie, w uniwersytetach brytyjskich (w Cambridge, w Bristol, Stirling, Wales), w uniwersytecie Laval w Kanadzie, Bordeaux we Francji, Tbilisi w Gruzji,  oraz uniwersytecie Genueńskim we Włoszech.