Centrum Badań nad Globalnym i Wielopoziomowym Zarządzaniem
Kierowniczką zespołu jest dr hab. Agnieszka Szpak, prof. UMK
W ramach zespołu wyłaniającego się pola badawczego Centrum Globalnego i Wielopoziomowego Zarządzania (Centre for Global & Multi-level Governance, CGMG) współpracuje 23 badaczy. Skład grupy jest interdyscyplinarny i obejmuje pracowników, doktorantów i studentów czterech wydziałów Uniwersytetu: Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. W jego skład wchodzą trzy grupy badawcze, z których każda badać będzie globalne i wielopoziomowe zarządzanie, jednak z różnych perspektyw: międzyrządowej, pozarządowej i korporacyjnej.
Analiza globalnego i wielopoziomowego zarządzania (global and multi-level governance) ma na celu stworzenie nowego podejścia w rozwiązywaniu uniwersalnych problemów. Tradycyjnie prawo i stosunki międzynarodowe oraz nauki polityczne koncentrowały się na relacjach między państwami jako głównymi graczami, jednak wkrótce ten paradygmat stał się niewystarczający do wyjaśniania relacji na arenie międzynarodowej. Podejście to zostało poszerzone o organizacje międzynarodowe o charakterze międzyrządowym i później pozarządowym, a obecnie nadal musi być rozbudowywane o nowych uczestników, takich jak miasta, regiony czy ludy tubylcze. Perspektywy międzyrządowa, pozarządowa i korporacyjna wzajemnie się uzupełniają oraz pozwalają na tworzenie kompleksowych modeli eksplanacyjnych i predykcyjnych.
Projekt odpowiada na światowe akademickie zainteresowanie problematyką globalnego i wielopoziomowego zarządzania. Umożliwia integrację badaczy, którzy podzielają interdyscyplinarne i otwarte podejście w poszukiwaniu nowych rozwiązań wspólnie z partnerami zagranicznymi. Członkowie zespołu dotychczas współpracowali z badaczami z najważniejszych ośrodków: Elliot School of International Affairs, George Washington University; University of Oxford; Altius Society at Oxford University; Harvard Law School, Institute of Global Law and Policy; Humboldt-Universität zu Berlin; International Institute for Peace in Vienna; NATO Allied Command Transformation, Norfolk, USA; Allied Command Transformation, ACT, NATO; Central European University; United Nations Committee on the Elimination of Racial Discrimination; United Nations Global Compact Network; Chatham House – International Affairs Think Tank; King’s College London; RAND Corporation; US War College. Dzięki projektowi zostanie rozwinięta zdolność budowania zespołów wykorzystujących synergię potencjałów różnych dyscyplin naukowych.
Długofalowym rezultatem działania zespołu będzie powołanie innowacyjnego Centrum Globalnego i Wielopoziomowego Zarządzania, działającego jako uniwersytecki think-tank. Naszym zdaniem interdyscyplinarne podejście, obejmujące nauki o polityce, nauki o bezpieczeństwie, prawo, ekonomię, zarządzanie i filozofię przy jednoczesnym otwarciu na inne dyscypliny, pozwoli na analizę wielu interesujących i istotnych zjawisk, mechanizmów i zależności.
Dr hab. Agnieszka Szpak, prof. UMK jest kierowniczką Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie (Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie). Prezentuje interdycyplinarne podejście badawcze, ma stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk o polityce, doktora nauk prawnych oraz jest absolwentką prawa i stosunków międzynarodowych. Specjalizuje się w problematyce międzynarodowego prawa humanitarnego oraz bezpieczeństwa ludzkiego. Ostatnio w ramach projektu NCN OPUS wraz z zespołem podejmuje także tematykę współpracy miast na poziomie międzynarodowym. W ramach programu Inter Disciplinas Excellentia realizuje projekt „The role of cities in multi-level governance” oraz w ramach program THUS „The status of contemporary cities in the international relations”. W swoich badaniach podnosi także kwestie ludów tubylczych i ich praw, szczególnie w regionie Arktyki. Odbyła wiele szkoleń i zagranicznych staży naukowych, w tym w The Hague Academy of International Law, International Institute of Humanitarian Law in Sanremo czy Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder). Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz jest autorką ok. 150 publikacji polsko- i anglojęzycznych. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie honorowana nagrodami i stypendiami JM Rektora, zdobyła także II nagrodę w XI edycji Konkursu im. Prof. Remigiusza Bierzanka.