Uczelnia Badawcza - Inicjatywa Doskonałości
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 31 31
e-mail: idub@umk.pl

UMK w prestiżowym rankingu

Kampus UMK widziany z lotu ptaka. W lewym górnym rogu wstawione jest logo Times Higher Education
Ranking dziedzinowy obejmuje 11 obszarów, a jego celem jest wskazanie kandydatom i kandydatkom uczelni, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku edukacji fot. fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny został ujęty w Times Higher Education World University Rankings by subject – jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych rankingów szkół wyższych. W tegorocznym zestawieniu UMK został doceniony w siedmiu dziedzinach i 21 dyscyplinach.

THE World University Ranking jest jednym z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych międzynarodowych rankingów szkół wyższych – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) oraz QS World University Rankings. Oprócz dorocznego rankingu najlepszych uczelni na świecie, Times Higher Education przygotowuje również bardziej szczegółowe zestawienia, w tym ranking dziedzinowy. Obejmuje on 11 obszarów, a jego celem jest wskazanie kandydatom i kandydatkom uczelni, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku edukacji. Tegoroczny ranking został opublikowany 26 października.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedyną uczelnią z województwa kujawsko-pomorskiego, która została w nim ujęta.

W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim. W zestawieniu arts and humanities nasz Uniwersytet uplasował się w przedziale 501-600 w czterech blokach: archeologia; sztuka, sztuki performatywne i design; historia, filozofia i teologia oraz języki, literatura i lingwistyka. We wszystkich trzech kategoriach w dziedzinie business and economics UMK znajduje się w przedziale 601-800 na 909 notowanych w tym zestawieniu uczelni. W takim samym przedziale uniwersytet uplasował się w dziedzinie life sciences, a w podkategorii sport science Uniwersytet Mikołaja Kopernika okazał się najlepszy wśród wszystkich polskich uczelni. Równie dobrze wypadły nauki weterynaryjne, gdzie UMK znalazł się w gronie najlepszych razem z SGGW i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Na 997 szkół wyższych sklasyfikowanych w kategorii nauk społecznych Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w przedziale 801+, a w dziedzinie physical sciences 1001+ na 1370 uczelni ujętych w zestawieniu.

Wśród najlepszych uniwersytetów na świecie pierwsze miejsca zajmują przede wszystkim uczelnie amerykańskie. Jedynie w dwóch kategoriach (clinical and health i computer science) liderem jest Uniwersytet Oksfordzki.

Pełny ranking THE WUR 2024 by subject

pozostałe wiadomości