MODERNIZACJA STANOWISKA DO SKANOWANIA 3D WSPÓŁCZESNYCH DZIEŁ SZTUKI

Zdjęcie ilustracyjne
Komputer przeznaczony do obróbki skanów 3D zakupiony w ramach programu IDUB. Na pierwszym planie specjalistyczne skanery 3D Artec Eva oraz Artec Spice Spider. Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej w CBiKDK UMK fot. Anna Cecylia Brzóstowicz

W 2023 roku ze środków programu IDUB w ramach Emerging Fields (zespół Conservation and Restoration of the Cultural Heritage pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Basiul z Wydziału Sztuk Pięknych) został zakupiony specjalistyczny komputer (procesor Intel Core i9-13900, 128GB RAM, karta graficzna Asus RTX 4060) wraz z oprogramowaniem, drukarką oraz dyskami zewnętrznymi. Komputer pozwoli na sprawną obróbkę surowych skanów 3D o dużej ilości danych, przede wszystkim dzieł sztuki nowoczesnej, charakteryzujących się skomplikowaną budową oraz złożonością zastosowanych materiałów  - asamblaży Władysława Hasiora badanych w ramach pracy doktorskiej mgr Anny Cecylii Brzóstowicz oraz dzieł Jonasza Sterna będących obiektem badawczym mgr Mai Rogowskiej. Oba doktoraty powstają pod kierunkiem dr. hab. Sławomira A. Kamińskiego, prof. UMK.

Skanery 3D Space Spider oraz Eva firmy Artec zakupiono w 2022 roku przez Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego  do Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej w wraz z oprogramowaniem Artec Studio i Geomagic Control X.

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.